"Milyen butaság ez a karma-dolog, én nem hiszek a reinkarnációban!"
A karmát gyakran félreértelmezik, pedig nem más az, mint ok és okozat törvénye, ami azt jelenti, hogy amit gondolunk, mondunk, teszünk, annak következménye van - vagy lesz. Azt jelenti, hogy ami most történik velünk, annak volt valami előzetes oka, valami kiinduló pontja: egy gondolat, szó vagy tett formájában.
- Annak, hogy én a Hahota Jógával foglalkozom, az az egyszerű oka, hogy egy rendezvényen találkoztam egy Hahota Jóga vezetővel, majd részt vettem egy foglalkozásán, és végül megszerettm ezt a módszert, mert úgy éreztem, hogy valami olyan dologra hívja föl az emberek figyelmét, ami a mai életük egyik legfájóbb ponta lehet: a nevetés-hiányra.
- Természetesen előzetes okként felvethető az, hogy elmentem arra a rendezvényre, valamint az is, hogy valaki engem meghívott arra a rendezvényre.
- Annak, hogy egy ismerősöm meghívott a Hahotaklub foglalkozásra, az lett a következménye, hogy megtetszett ez a módszer, megszerettem, és megtanultam. Persze lehetett volna az is az eredménye, hogy nem tetszik meg, és örökre elfelejtem.
Éppenséggel pont olyan időben talált rám, amikor a mindennapi stresszt már nem tudtam hatékonyan feldolgozni, és ez a stressz szorongásként, majd pánikbetegségként jelent meg az életemben (ok-okozat), s számomra egészen váratlanul, a módszer már az első alkalommal eltötrölte pár napra a szorongásos tüneteket.
- Idehaza ezt az amilyen az adjonisten, olyan lesz a fogadjisten, vagy ki-ki a maga szerencséjének a kovácsa, vagy ki mint vet, úgy arat mondásokkal fejezzük ki.
Azt, hogy ez a karma most működik, minden nap megtapasztaljuk. Nyilván, nem tanutál volna a vizsgáidra, ha nem hinnél benne, hogy a megfelelő ok (felkészülés) hozza majd létre a kívánt okozatot (sikeres vizsga). Esetleg a gondviselésre, a véletlenszerűségre bíztad volna magad - vagyis a vak hitre -, ami így azt a karmát okozza, hogy az eredmény is véletlenszerűen fog bekövetkezni. Ez lesz a karmád.
A címben foglalt karma-jóga, a keleti tanítás szerint nem más, mint "a cselekvés spirituális útja". Egy ismert tanító szavaival szólva: a karma-jóga olyan etikai és vallási rendszer, amely a szabadság elérését tűzi ki, önzetlenség és jó munka által. Eszerint az ok és okozat viszonyának a jellemre gyakorolt hatása a legfontosabb erő, amellyel az embernek foglalkoznia kell.
Az egész életünk eszerint az elv szerint folyik, hogy gondolunk, mondunk és teszünk dolgokat, majd annak a következményeit éljük meg magunkban és magunk körül. A karma-jóga szerint a dolgunkat önzetlenül, a jól végzett munka és a mások javára váló cselekedet általi motivációval végezzük el, azért, hogy ez a cselekedet a legtöbb érző lény javára váljon. Mindegy az, hogy milyen úton-módon tesszük ezt, a lényege az önzetlenség és az építő jellegű gondolatok, cselekedetek általi, "áldásos" viselkedés. (Ami persze vagy sikerül, vagy nem - de a szándék az, ami az első lépés az úton.)
Nemrég megkérdezték tőlem, hogy miért ingyenes a Hahotaklub foglalkozás. Az indoka egyszerűen ez. A módszer kitalálója, a Hahotaklub mozgalom alapítója így tervezte ezt el, a karma-jóga szándékával: járuljunk hozzá az emberek jól-létéhez, az egészségük és a kapcsolataik javításához, és a békés élet megteremtéséhez. Függetlenül attól, hogy adnának-e érte anyagi ellenszolgáltatást vagy sem. Főleg, hogy a nevetés mindenkinek a vele született képessége és joga.
Nincsenek megjegyzések:
Megjegyzés küldése
Ha építő szándékkal teszed, szólj hozzá bátran a bejegyzéshez!